Osobní doporučení zdrojů a příležitostí – aktualizováno

Poslední update dne 9.1.2013 – Už od střední školy investuji mnoho času do sebevzdělání. Sebevzdělání mimoškolní. S nadšením jsem prošel velkou spoustou soutěží, přednášek, kurzů, školení či stáží, a tak jsem se rozhodl jejich seznam zveřejnit a osobně je doporučit. Seznam je určen hlavně studentům ekonomických oborů, ale také každému, kdo chce začít podnikat nebo zvýšit své znalosti v oblasti marketingu.

Celorepublikové, globální a online příležitosti

Social Innovation Camp | http://www.inovaceprospolecnost.cz/social-innovation-camp 

Využijte svůj víkend jednou jinak. Na SI Campu se sejde několik desítek lidí, které se chtějí něco naučit, vyzkoušet si reálnou praxi a seznámit se s novými lidmi. Celý víkend pracují na reálných nápadech, které mají měnit svět kolem nás k lepšímu. Výborný koncept „learning by doing“.

Startup Weekend | http://startupweekend.org/

54 hodinové startupové šílenství. Přihlaste se na jeden ze startup weekendů v ČR nebo v zahraničí a spolu s ostatními účastníky se pokuste rozvinout co nejvíce nějaké podnikání za 54 hodin čistého času. Opravdu jedna z nejlepších příležitostí, jak se za víkend naučit maximum nového.

Global management challenge | http://www.czechgmc.cz/

Skvělá studentská aktivita. V týmu 5 lidí hrajete celý semestr počítačovou simulaci podniku a jeho vývoje na burze. Vyhrává společnost s nejvyšší cenou akci na konci roku. Do soutěže jsou zapojeny přední české i světové společnosti, a výherní týmy většinou neujdou pozornosti jejich lovcům talentů. Sám jsem to dvakrát hrál – seznámil se s novými lidmi, dobře se bavil a naučil se něco o fungování ekonomiky nadnárodní korporace. Před pár dny byla otevřená registrace na další školní rok!

Vzdělání skrze Naučmese.cz | http://www.naucmese.cz

Koncept people2people vzdělávání. Spousta kurzů od vaření, přes cestování, programování až po networking. Kurzy zadarmo nebo za pár stokorun. Vřele doporučuji investovat čas i peníze.

Barcamp

Barcampy jsou konference otevřené všem řečníkům a všem tématům. V česku je známý Barcamp Vsetín, Barcamp Ostrava či Barcamp Brno. Přednášky se zaměřují většinou na IT, podnikání, programování či marketing. Konference bývají zadarmo a jsou skvělou příležitostí, něco nového se naučit a poznat nové lidi s novými názory. 

Komunity a srazy po celé ČR | http://srazy.info

Je jedno co děláte, nebo co dělat chcete. Velká část oborů má své komunity, které se schází u kávy či piva a probírají každodennosti reálné praxe. Na Srazy.info najdete seznam srazů různých komunit všelijakých oborů po celé ČR. Nebojte se libovolný vybrat a prostě se tam ukázat.

Záznamy přednášek

Na internetu najdete velkou spoustu přednášek z českých konferencí zdarma. Tak například:

Internet Marketing 2013 http://youtube.com/vtpup

TEDxBrno http://www.tedxbrno.cz/2013/

Library Marketing Tuesday http://vimeo.com/album/2072412

CopyCamp http://goo.gl/vjQJf

Poslední středa s H1.cz (marketing) http://bit.ly/poslednistreda

EduFórum http://www.eduforum.cz

Marketing Festival 2013 http://www.marketingfestival.cz/cs/objednat-video (Záznam stojí 1 000 Kč, ale osobně ručím za kvalitu 🙂

Stáže a práce zadarmo na smysluplných projektech

Chybí zkušenosti? Běžte na stáž a pracujte zadarmo. U práce zadarmo se z mého pohledu láme chleba. Z mých zkušeností existuje velká pravděpodobnost, že člověk ochotný pracovat zadarmo, to dotáhne daleko. Vnímá totiž onu obrovskou hodnotu zkušeností. Vždy si ale vybírejte s kým přesně budete pracovat. Chtějte na stáž ke konkrétnímu člověku. Jemu napište a nabídněte se mu s prací zadarmo. Vyjde to.

Certifikace a Online Univerzita Google | http://www.youtube.com/user/adwordsuniverzita

Chcete dobrou práci v internetovém marketingu? Přijďte na pohovor s certifikátem Google Adwords nebo Google Analytics. Nebo si alespoň projděte výborně zpracovanou Google Adwords videouniverzitu. Vše v češtině a zdarma. Sám videa dávám ke shlédnutí klientům či stážistům.

TED a TEDx

Ještě neznáte TED? Není nic lehčího, než si zadat ted.com a pustit si jednu ze skvělých přednášek o všech možných tématech kolem nás. Přednášky nenudí, protože mají vždy maximálně 20 minut. Na úplný začátek mohu doporučit třeba takového Sira Kena Robinsona. To musí sednout snad každému. Tak či tak moc a moc doporučuju navštívit jeden z českých TEDxů, nebo alespoň čerpat z jejich videoarchivů:

www.tedxbrno.cz

www.tedxprague.cz

www.tedxznojmo.cz

www.tedxhradeckralove.cz

Toastmasters kluby

Trochu z jiného soudku je komunita Toastmasters. Lidé, kteří se potkávají, aby vylepšili svůj public speaking skill, umění prezentace nebo prostě jen vyjadřování. Sám jsem navštívil několik setkání v Brně. Je to velmi intenzivní, náročné ale výsledek stojí za to. Žasnu nad řečněním lidí, kteří tam už nějaký ten pátek chodí. Toastmasters je možné navštívit např. v Praze, Brně či Ostravě.

Odborná školení firem

Investice do vzdělání je určitě tou nejlepší. Odborná školení v ČR najdeš v různých oborech a v různých cenách. Společnosti jako H1.cz či Dobrý web nabízí studentům navíc běžně 50% slevu. Certifikace od některé z těchto společností bude přinejmenším vyjadřovat vaši chuť se vzdělávat a ochotu si za vzdělání platit. Mimochodem o školení webové analytiky od Dobrého Webu a Pavla Jaška píši v tomto mém článku. 

Podnikatelské soutěže | www.podnikavahlava.cz či www.napadroku.cz

Ze zkušenosti vím, že zájem o tyhle soutěže je malý. Málokdo ten krok udělá a přitom takové soutěže nabízí tolik zkušeností, tolik podnětů, nové kontakty a potenciálně samozřejmě i rozjeté podnikání. Sám jsem v roce 2010 vyhrál soutěž Podnikavá hlava a moc, moc mi to pomohlo.

Coursera | www.coursera.org

Revoluce ve vzdělávání. Vyberte si jeden z více než 300 kurzů prestižních univerzit  z celého světa. Historie, statistika, finance či programování. Nabídka je široká a tuším, že je drtivá většina zdarma. Je potřeba jen angličtina a chuť.

Business IT Club | http://bizit.cz/

Spousta vzdělávacích akcí, které propojují IT a Business. Momentálně tuším fungují v Praze, Brně a Ostravě.

NETSrazy a IMSrazy | http://www.netsraz.cz a http://www.imsraz.cz

Tyto srazy mi byly doporučeny a bohužel s nimi nemám osobní zkušenosti. Konají se v různých městech po celé ČR a sdružují většinou lidi okolo podnikání na internetu a souvislých oborů. Networking, nové kontakty a nové vědomosti.

Praha

Akce v Hubu | http://prague.the-hub.net/akce-v-hubu

Skoro každý den něco. Kdybych bydlel v Praze, jsem tam snad pořád. Akce probírají podnikání ze všech úhlů pohledu, ale zároveň umí hub nabídnout i společenské akce s velkým přesahem.

CopyCamp | www.copycamp.cz

Copywriterům, markeťákům, webařům a dalším je určena i jednodenní pražská konference CopyCamp. 1. ročník nebyla špatná akce. Potkáte velkou část české online marketingové komunity.

Institut rozvoje podnikání IDE VŠE | http://fph.vse.cz/ide/

Pro lidi z VŠE jasná volba. Stejně tak pro pražáky, kteří chtějí vědět více z podnikání, financí, účetnictví nebo třeba osobního rozvoje. Institut zve jména velkého formátu. Doporučuji se zaregistrovat k odběru newsletteru.

EduFórum | http://www.eduforum.cz/

Moc zajímavá komunita lidí, kteří svými projekty inovují vzdělávání. Pravidelné akce v Brně a v Praze a videoarchiv předchozích přednášek.

Poslední středa | http://www.h1.cz/posledni-streda

Každou poslední středu v měsíci můžete v Praze navštívit diskusi řečníků na dané odborné téma v marketingu. Pěkný vzdělávací koncept pod vedením pražské H1.cz s bohatým videoarchivem ( http://bit.ly/poslednistreda ) 

NetClub | http://www.tuesday.cz/netclub/

S NetCluby opět bohužel nemám osobní zkušenost. Jedná se o inspirační večery pod taktovkou Tuesday Business Network. Jde o setkání s nějakou uznávanou osobností v dílčím oboru. Může to být zajímavé.

Volnonožci.cz | http://www.volnonozci.cz

Přednášky v Praze pro podnikatele a lidi na volné noze. Bohužel nemám osobní zkušenost, ale program se mi na první pohled až na výjimky líbí.

Brno

Studentoviny | http://www.studentoviny.cz/kurzy

Super! Soft-skills kurzy pro studenty brněnských univerzit. Povětšinou zcela zdarma a skoro nikdo o nich neví. Od asertivity, přes time-management po zvládnutí pracovního pohovoru. Poznáte nové lidi, posílíte seběvědomí a něco nového se naučíte. Zadarmo nebo za 100 Kč.

Kurzy pro studenty VUT | http://lli.vutbr.cz

Speciální soft-skills kurzy pro studenty VUT. O nich opět nikdo neví a přitom jsou výborné a často zcela zdarma. Pokud jste student VUT, byla by chyba nevyužít.

KISK blok expertů | http://kisk.phil.muni.cz/blok-expertu

Super přednášky osobností z businessu, médií, informačních oborů, knihovnictví, vzdělání. Každý týden na FF MU.

CopyBrno | http://srazy.info/copybrno/

Příjemná komunita lidí okolo copywritingu. Tedy zjednodušeně psaním a kultivací textů pro webové stránky. Většinou bývá v příjemných prostorách některé z brněnských kaváren a ze zkušenosti tam chodí i dost necopywriterů.

Pokec markeťáků u piva – Škopek | http://srazy.info/skopek/

Někdy ke konci roku 2011 jsme s Michalem Janíkem založili Škopek. Velmi neformální pokec lidí kolem reklamy, marketingu, médií či internetu v hospodě. Obyčejně se scházíme v hospodě Kaverna a každý je vítán.

Library marketing tuesday | http://vimeo.com/album/2072412

Jedna z úzce zaměřených konferencí. Má však výrazný přesah a svůj videoarchiv přednášek zdarma. Líbit by se ti mohla například přednáška Adama Hrubého http://vimeo.com/album/2072412/video/49001209

EduFórum v Brně | http://www.eduforum.cz/

Moc zajímavá komunita lidí, kteří svými projekty inovují vzdělávání. Pravidelné akce v Brně a v Praze a videoarchiv předchozích přednášek. 

Kurzy od Court of Moravia | http://www.v-roli.cz

Další pěkná brněnská možnost, kam investovat čas a peníze do svého vzdělání. Sám jsem si prošel několika kurzy Comu a mohu doporučit, ať už jde o rétoriku či prezentace. 

Business Heroes | http://brno.businessheroes.cz/

Business přednášky v Brně. Osobně jsem nezkoušel, až tak mě to nebere. Lidé ale hodně chválí. 

Akce v Cowo Brno | http://www.cowobrno.cz/

Coworking je celkově zajímavý koncept (projdi si seznam Coworkingů v ČR a další zajímavosti od Roberta Vlacha). Brněnské Cowo však mimojiné připravuje každý měsíc několik akcí, přednášek a diskusí na různá témata. Od osobního rozvoje, přes architekturu až třeba po interiérový design. Brňákům doporučuju.

Morava (mimo Brna)

JsmeMarketing (Olomouc) | http://www.jsmemarketing.cz

Přednášky a workshopy expertů na téma internetového marketingu. Orientované na předání know-how, které je aktuálně vyžadováno na trhu práce. Přednášky většinou zadarmo nebo pro studenty za 100 Kč. JsmeMarketing jsem založil v Olomouci v únoru 2012.

JsmePodnikání (Olomouc) | http://www.jsmepodnikani.cz

Další z našich olomouckých vzdělávacích projektů. V semestru pořádáme spoustu přednášek s podnikateli či pro podnikatele. Řeší se klasické otázky podnikání jako řízení lidských zdrojů, účetnictví, finance apod. Aktuálně doporučuji velkou konferenci UP Business Camp

Barcamp Ostrava | http://www.barcampostrava.cz/

Ostravský barcamp je jednodenní akce s frekvencí konání jednou za rok. Vstupné většinou není žádné a konference nabízí přes 20 technologických, marketingových či podnikatelských přednášek.

Barcamp Vsetín | http://www.barcampvsetin.cz

Další otevřená a vyhlášená konference, tentokrát dvoudenní. Obyčejně se koná kolem ledna, února. Můžeš zde získat (a nabídnout) mnoho zkušeností z podnikání, vývoje či marketingu.

Akce ve Viva Ostrava | http://www.vivaostrava.cz/category/akce-15

Setkání, společenské večery, workshopy či školení. Hard-skills, soft-skills, společenská zábava i témata. To jsou akce ve Vivě, coworkingovém centru v Ostravě. 

Apple Juice meeting | http://inkubator.vsb.cz/

Sem tam přijde se zajímavou akcí i ostravský podnikatelský inkubátor. Tyto přednášky pořádají pod hlavičkou Apple Juice meeting. Pro místní je to vhodně investovaný čas.

OvaCopi | www.ovacopi.cz

Copywriting, Ostrava, networking a komunita. Pokud máte ke zmíněným čtyřem slovům nějaký vztah, Ovacopi navštivte. Akce pod vedením Květky Liškové.

Seznam budu průběžně doplňovat a upravovat. Budu moc rád, když mě i ostatním doporučíte v diskusi  své vlastní oblíbené zdroje, příležitosti a nápady. Můžete mi je rovněž zasílat na mailem nebo na Twitteru.

Přeji mnoho nových znalostí, zkušeností a nadšení.

9 Comments

  1. Díky za tipy Jindro, je vidět, že sis s tím dal kus práce 🙂 Pro Prahu bych ještě doplnil NetCluby, pořádané sporadicky pod Business Tuesday network.

  2. Jindro, jen bych doplnil GOMCHU. Tam je ale potřeba domluvit si vyučujícího a abych řekl pravdu, tak ani nevím, které univerzity se u nás pravidelně účastní. Tuším, že z VŠE tam byl v posledních letech nějaý tým. Co vím, tak na MUNI by se nejspíš dal nějaký vyučující přemluvit.

  3. Jindro, krásný přehled. Ještě bych doplnil občasně pořádané NETsrazy (netsraz.cz) a Internetmarketing srazy(imsraz.cz). Na obou akcích se dají potkat skvělí lidé, odborníci v oboru.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *