Materiály ze školení Facebook PPC reklam zdarma ke stažení

Na svém blogu jsem se věnoval Facebooku a placené reklamě již několikrát. Za velmi důležitý považuji poslední článek o klesajicí hodnotě stránek a jejich fanoušků. Za silný nástroj naopak považuji propagované příspěvky, a tak jsem popsal 3 pokročilé techniky jejich využití. Na blogu též najdete článek o návrhu struktury kampaní pro reklamy na Facebooku.

Facebook PPC reklamy

Většina těchto zkušeností pochází z mé práce pro klienty. Za poslední 3 roky jsem na Facebooku vedl kampaně více než 30 různých klientů a celkem tam s nimi utratil cca 3 500 000 Kč. Své znalosti jsem také zhruba rok a půl předával prostřednictvím školení v igloonetu. Protože se chci však plně věnovat vzdělávacím projektům a organizaci dalšího Marketing Festivalu, se školením končím. Školení PPCček na Facebooku bylo nejoblíbenější, nejprodávanější a nejvíce mne bavilo – prezentace o 100 snímcích ke školení tedy prošla asi 10 iteracemi a jelikož ji již nebudu pro školení potřebovat, rád se s ní podělím na blogu.

Pro koho a o čem?

Školení bylo primárně určeno pokročilým a každý účastník musel již před školením nějakou tu reklamu spravovat. Prvních 15 snímků věnuji přehledu propagovaných objektů (webová stránka vs. Facebook objekt), reklamních formátů (reklamy vs. sponzorované příběhy) a umístění reklamy (newsfeed, pravý sloupec a mobilní zařízení). Mimochodem v případě propagace webové stránky je reklama vždy umístěna výhradně v pravém sloupci.

Cílové skupiny a tvorba inzerátu (od snímku 16)

Mnoho času věnuji správnému vymezení cílové skupiny. Pro hodně pokročilé stojí za zmínku vylučování lidí z cílení na základě jejich e-mailů (snímek 22). V části o kreativním návrhu reklam (od snímku 24) ukazuji nejdříve inzeráty, které dříve hezky fungovaly,  ale dnes porušují pravidla množství textu v obrázku. Dále se věnuji několika reklamám, které měly obrovský výkon (vysoké CTR, nízké CPC, velký počet konverzí za malou cenu). Za zmínku stojí především mini-kampaň pro Aquapark Olomouc, která přinesla za 500 Kč, 1 500 prokliků a 200 vyplněných soutěžních formulářů.

Propagace objektů na Facebooku (od snímku 31)

Tato část školení je z velké části vystavěna na uvědomnění si hodnoty Facebook stránky a možných rizik investice do ní. Když už se přeci jen rozhodnete pro zvyšování počtu fanoušků prostřednictvím PPC reklam, nabízím několik doporučení. Obecně se vyplatí automatický cenový model, v angličtině popsaný Facebookem jako “Your bid will be optimized to get more Page likes.”. Vždy si však vytvořím více cílových skupin (podobně jako v tomto článku), u kterých testuji právě výslednou metriku cena za fanoušky (CPF). Pěkně je to vidět i v případě testovaní výkonu reklam v různých zemích pro Marketing Festival na snímku 44.

Dále se na školení věnujeme (snímky 45 – 56) propagovaným příspěvkům, jejich možnostem a cílové skupině přátelé fanoušků, kterou mnoho lidí špatně chápe a využívá. Mnoho jsem o této oblasti napsal v článku o propagovaných příspěvcích.

Propagace webových objektů (od snímku 62)

Mnoho z účastníků školení obvykle nemá správně nastavené meta (a OG) tagy svých stránek a jednotlivých produktů. Facebook při jejich sdílení tak většinou nevytvoří dvakrát líbivý odkaz na Facebooku, který má pak velmi nízké CTR. Toto je však vhodné řešit jen v případě, že vaše stránky skutečně čas od času někdo sdílí (více informací v článku Davida Lörincze). Mluvím také o konverzním pixelu, který se mi osvědčil jen pro potřeby lepšího reportingu. Optimalizace kampaní na konverze přímo na Facebooku se mi ani u velkých klientů (s útratou desítek tisíc Kč / měsíc) nepotvrdila jako funkční. Pokud jsem však správně srozumněn, Slevomat tuto funkci používá a funguje jim.

U měření webových konverzí z Facebook reklam upozorňuji především na metodiku měření konverzí v Google Analytics a obecně na to, že Facebook PPC nejsou primárním kanálem pro přinášení konverzí. Konverze budou Facebooku přiznávány mnohem častěji při aplikaci atribučního modelu First Click, podobně jako tomu bude u bannerové reklamy v síti Google Display Network (více o atribučních modelech v nápovědě Google Analytics a článku Avinashe Kaushika).

Závěr a kam dál?

Občas se stane, že některý z účastníků stále neslyšel o Facebook Power Ads Editoru, a tak se i tomuto nástroji prakticky věnuji. Ten mimo jiné nabízí výběr umístění reklam (pouze těch, které propagují Facebook objekty) – to je vidět na snímku 91. Školení už se nevěnuje retargetingu na Facebooku, pro které můžete využít například AdRoll a Perfect Audience – z měření mého kamaráda Honzy Tinky vychází právě ten druhý jako výkonnější. Další pokročilé články o tomto tématu můžete najít na blogu Davida Lörincze. V této oblasti také uznávám znalosti Zdeňka Lince ze Slevomatu.

Školení si můžete stáhnout v PDF zde. Chcete-li s reklamou poradit, poptejte u mne osobní konzultaci.

Hezký den.

3 Comments

  1. Jindro, jak tak projíždím ty materiály, tak mě mrzí, že už neškolíte. Tím, že se u klientů tolik nevěnuji kampaním, tak cítím znalostní nedostatky a zatoužila jsem si k Vám na to školení zajít 😀 Super podklady, díky za sdílení.

  2. Zdravím Jindro,
    náhodou jsem narazil na Váš blog a píšete zajímavé informace ale proč třeba nepíšete jak nastavit a optimalizovat reklamy pro konverzní pixel nebo jak nastavit cpm ja se stabilně dostávám z vlastních zdrojů na Facebooku cenu za proklik okolo 0,09 haléřů 🙂

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *