Experiment: Dá se zacílit facebooková PPC reklama pouze na jednoho uživatele?

Před pár týdny jsem se zúčastnil víkendového PPC campu, na který jsem si připravil přednášku o PPC technikách spadajících tak trochu do šedé zóny. O prezentaci, jejíž název jsem zvolil příhodně: “Social Media Content Promotion Grey Hat Hacking”, budu na blogu zřejmě ještě mluvit, rád bych však teď rozebral její stěžejní část – experiment, který mi již dlouho ležel v hlavě.

Všichni víme, že reklamu na Facebooku (Facebook Ads) můžeme cílit na obecné cílové skupiny (např.: Ženy, 18+, Česká republika) ale také na mikrosegmenty uživatelů této sítě. Takový segment většinou získáme nahráním databáze e-mailových adres našich zákazníků nebo například zacílením na fanoušky naší vlastní Facebook stránky (více v mých starších článcích např. zde a zde).

Pokud pro naše podnikání dává smysl cílení na menší homogenní skupinu uživatelů, získáváme jasné výhody v podobě obecně vyšší CTR, pravděpodobně nižší ceny za proklik (v případě, že se zacílení uživatelé již dostali do interakce s naším projektem nebo jsou dokonce aktivními zákazníky) a v konečném důsledku můžeme čekat velmi nízkou cenu za oslovení této cílové skupiny.

Přemýšleli jste ale někdy, kde je hranice onoho malého segmentu? Je minimem 100, 20, nebo by bylo možné zacílit reklamu jen na jednoho konkrétně vybraného uživatele? Možná vám došlo, jak mocný by to byl nástroj, pokud bychom mohli zacílit určitý sled našich komerčních sdělení a PR zpráv na jednoho konkrétního člověka a mít přesná data o tom, co jsme mu kdy a v jaké intenzitě zobrazili, a na co z toho nějak reagoval.

 

Vzorová reklama, kterou jsem nechal zobrazit sám sobě :)
Vzorová rekla, kterou jsem nechal zobrazit sám sobě 🙂

Stále přemýšlíte, k čemu by to mělo být dobré?
Představte si, že:

 • potřebujete ovlivnit názor jednoho konkrétního člověka s rozsáhlými pravomocemi (např. v B2B)
 • potřebujete zajistit, aby se novinář zaručeně dozvěděl o vaší existenci či o konkrétní zprávě
 • se dlouho snažíte získat jednoho konkrétního klienta
 • chcete získat jednoho konkrétního řečníka pro konferenci

Vyberte si libovolný výše uvedený bod a teď si představte, že danému člověku (který musí trávit alespoň nějaký čas na Facebooku) připravíme obsahový scénář na míru. Tomuto uživateli začneme prostě zobrazovat chvalozpěvné posty naší Facebook stránky a nejlépe je proložíme sponzorováním postů Facebook stránek 3. stran (Tu o nás píší, že jsme nejlepší dodavatel v regionu. Jiné médium zmiňuje, že jsme získali nějaké ocenění. apod.). Díky analytice budeme přesně vědět, že tento uživatel některá sdělení viděl (přesněji byla mu zobrazena) a která přesně proklikl.

Toto je jen určitý příklad, ale jsem si jistý, že byste si sami dokázali vymyslet využití, které zvyší vaše sales/HR/… snahy.

Jak tedy lze (technicky) zacílit reklamu na jednoho uživatele?

Celý proces je popsán na níže uvedeném diagramu. Pro zacílení na jednoho uživatele musíme znát e-mailovou adresu, kterou se přihlašuje do Facebooku. Dále je třeba připravit si 20 platných e-mailových adres (myslím si, že 20 je limit pro úspěšné používání vlastního publika na Facebooku) lidí s úplně jinou charakteristikou, než je cílový člověk. Na těchto 20 e-mailů nebude cíleno a můžou to být tak např. adresy lidí z jiné země, případně 20 e-mailů lidí s jiným pohlavím apod.

Pozn. před několika měsíci došlo ke změně a již nefunguje upload e-mailových adres ve tvaru
uzivatel@facebook.com.

Oněch 21 adres nahrajeme do jednoho .xls či .csv souboru a založíme vlastní publikum. Následně vytvoříme reklamu s požadovaným obsahem a zacílíme ji na vlastní segment, přičemž zvolíme pouze charakteristiku požadovaného 21. uživatele (země, pohlaví, …). Na závěr je důležité zvolit správný model platby za reklamu. Jako jediný funkční se mi osvědčil CPC s vysokou nabídkou za proklik – v mém případě 20 USD, ale s největší pravděpodobností to bude fungovat i s mírně nižší nabídkou.

Další zajímavostí pro účely experimentování je první skutečně user-centric analytika :)Jak jsem říkal v úvodu, v případě této techniky dostáváme plnou kontrolu nad tím, kdy a v jaké frekvenci byla uživateli daná reklama zobrazena, a kdy a jak konkrétně s ní interagoval.

Zajímavé, ne? Rád bych řekl, že tyto techniky nespadají do repertoáru toho, co dělám, chtěl bych dělat, nebo komukoliv doporučovat. Nikdy jsem to v praxi nepoužil, ale baví mě obecně hledat technické limity a zkoušet podobné experimenty (jako např. minulý experiment s Sklikem), a proto také vznikl tento článek.

A protože měla má prezentace na PPC campu (btw. super akce viz report) 4 části, v příštím článku budu rozebírat nějaký další experiment na pomezí grey hat. Pokud přemýšlíte jak posunout možnosti Facebook Ads dále legitimní cestou, možná vás nadchne jednoduchý návod Davida Lörincze, jak zacílit na průnik cílových skupin. V některých případech by to skutečně mohlo být užitečné.

No a pokud si teď chcete odpočinout od marketingu, můžete si přečíst některý z mých foto článků o cestování na motorce.

Hezký den přeji

 

 

5 Comments

 1. Dobrý den,
  bohužel se mi pokus po přesném splnění zadání nepovedl…
  Celkový dosah byl totiž stále nula. Dal jsem odkaz na naše stránky, optimalizaci na klinutí, rozpočet 1500 kč na den, 20 američanů se stoprocentě platnými emaily a jednoho člověka z ČR s platným emailem. Zacílení ČR. Prosím o pomoc. Tato funkce by pro nás byla užitečná víc než cokoliv jiného. Výborný nápad. Děkuji,Martin

 2. Zdravím, pěkný článek. Shodou okolností jsem to cca před rokem zkoušel podobně tak, jak říkáš. Nicméně. Na FB jsem nahrál email uživatele, na kterého jsem potřeboval zacílit a pak dalších x náhodně vytipovaných, zahraničních, které už mě však nezajímaly, šlo jen to naplnit limit pro to, abych mohl tu databázi emailů nahrát.

  Byl to klient, který nás vypekl, protože jsme se domluvili na schůzce, kde jsme přijeli, ale on schválně nedorazil, což nás naštvalo, a proto nás napadlo tohle udělat.

  Vytvořili jsme dokonce stránku, která byla věnována jen jemu a kde byly další na míru vytvořené informace – hlavně v cover obrázku a taky jsme vložili pár příspěvků.

  Reklamní inzeráty byly agresivnější, nedávali jsme tam celé jméno, ale zase jsme potřebovali, aby si dané reklamy všiml. Takže jsme do textu napsali jen: Pro Michala S. Už víš, že reklamu umíme cílit perfektně, co si domluvit spolupráci? Pak další info na FB stránce pro něho vytvořené. Obrázek jsme museli vložit takový, aby jej zaujal, byl tedy v tématice oboru, ve kterém podnikal.

  Rozpočet a nabídku jsme dali vysoké, aby se reklama zobrazovala.

  Nakonec si ji všiml a ozval se nám, říkal, že hoši fakt super, NICMÉNĚ pak dodal, že měl chvíli i strach, což chápu.

  Spolupráce nakonec nedopadla, protože jsme se nedohodli na podmínkách, takže happy end nebyl :))

  Inspiroval si mě také k napsání článku ohledně téhle zkušenosti až se k tom dokopu, jestli ti to nevadí 🙂

 3. toto je take manualne scrapovanie uids ktore stale ide pokial sa nescrapuju emaily alebo uids ale napr mobilne cisla…

  tato metoda je velmi neefektivna kedze treba poznat realny email ako keby ho clovek zadal do newslettru a nie ako pri scrapovani @facebb00k.com….

  da sa to pekne vyriesit cez audience intersect ale nejde to zrovna na 1ho cloveka ale na zhruba 50 a viac…

  da sa stym pekne vyhrat a viem to z vlastnej skusenosti kedze sam robim blckhat cpa (diet/dating atd) kt na fb su podla niektorych ludi uplne dead…

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *